YEAR

  WINNER

 HCP.

   TIME

 

  FASTEST TIME

 HCP.

   TIME

        

HANDICAP

      
        

1895

A. CALDER

120min.

11:44:30

 

J. CARPENTER

SCR.

10:52:00

1895

W. NICOL

90 min.

13:34:00

 

J. CARPENTER

SCR.

12:53:00

1896

J. CARPENTER

SCR.

8:40:05

 

J. CARPENTER

SCR.

8:40:05

1897

W.C. JACKSON

10 min.

9:51:09

 

W.C. JACKSON

10 min.

9:51:09

1898

W. COLLINS

90 min.

9:50:50

 

W.  ADAMS

35 min.

 9:08:45

1901

A.  NIOA

40 min.

9:20:40

 

A. RALSTON     N.Z.

SCR.

9:00:30

1902

M. CHAPPELL

55 min.

9:00:03

 

H.G. O’CALLAGHAN

10min.

8:46:23

1903

J. ARNST     N.Z.

SCR.

7:43:00

 

J. ARNST    N.Z.

SCR.

7:43:00

1904

J. WRIGHT

38 min.

7:53:57

 

T. LARCOMBE   NSW

20 min.

7:48:07

1905

W.E. HAWLEY

25 min.

7:52:26

 

W.E. HAWLEY

25 min.

7:52:26

1906

D.D.  RILEY

28 min.

8:58:50

 

H. MEHRTENS   N.Z.

10 min.

8:53:52

1907

M.B. DOBIE

42 min.

7:45:37

 

T. LARCOMBE   NSW

SCR.

7:40:10

1908

J.T.DONOHUE  NSW

49 min.

8:00:38

 

M. CHAPPELL

SCR.

7:46:27

1909

W.  KNAGGS

41 min.

7:32:19

 

I.R. MUNRO

 3 min.

7:12:51

1910

C.A. PIERCEY

47 min.

10:01:21

 

J.  PIANTA        W.A.

11 min.

9:30:46

1911

J.  TEBBS

42 min.

8:53:12

 

P.  O’SHEA       N.Z.

SCR.

8:18:44

1922

P.  HILL           N.Z.

32 min.

9:20:45

 

P.  O’SHEA       N.Z.

SCR.

8:59:08

1923

P.  WELLS

56 min.

8:37:05

 

P.  O’SHEA       N.Z.

SCR.

7:51:41

1924

W.F. KING

64 min.

8:09:18

 

H. OPPERMAN

SCR.

7:15:37

1925

E.E. WILLIAMSON

60 min.

7:49:34

 

H.K. SMITH       W.A.

SCR.

7:25:01

1926

L. EINSIEDEL

48 min.

8:16:09

 

H. OPPERMAN

SCR.

7:36:10

1929

H. MARSHALL   W.A.

 6  min.

8:13:09

 

H. OPPERMAN

SCR.

8:07:10

1930

J.P. EGAN

52 min.

9:03:00

 

R.W. LAMB

SCR.

8:20:01

1931

G.E. LESSING

63 min.

7:13:18

 

M. LYNCH

 8 min.

6:31:28

1932

R.J. REYNOLDS

39 min.

6:39:33

 

R.W. LAMB

SCR.

6:21:18

1933

L. WILLOUGHBY

48 min.

7:05:55

 

W.F. STUART

SCR.

6:27:56

1935

T. REYNOLDS    S.A.

57 min.

7:01:04

 

C.J. BEASLEY

SCR.

6:24:36

1936

J. McEVOY        S.A.

43 min.

7:17:28

 

A. ANGUS

SCR.

6:44:50

1937

T. BROOKS      TAS.

24 min.

7:39:19

 

A. ANGUS

SCR.

7:19:09

1938

T. ROGERS     QLD.

31 min.

7:05:56

 

D. TOSELAND    S.A.

SCR.

6:44:55

        

1939

D. TOSELAND   S.A.

SCR.

8:18:16

 

D. TOSELAND   S.A.

SCR.

8:18:16

1947

A. EDWARDS    S.A.

45 min.

7:19:15

 

K. ROWLEY

10 min.

6:57:43

1948

A.A. SAUNDERS

33 min.

7:37:02

 

H. GUYATT

10 min.

7:19:10

1949

S. BONNEY

33 min.

6:33:05

 

A.W. SAUNDERS

SCR.

6:12:10

1950

M. ROWLEY

SCR.

7:53:28

 

M. ROWLEY

SCR.

7:53:28

1951

A. JULIUS      NSW

27 min.

6:36:54

 

G. STABELL

SCR.

6:27:03

1952

V. BEASLEY

50 min.

7:53:55

 

G. STABELL

SCR.

7:27:08

1953

M. FRENCH

17 min.

6:19:42

 

A. SAUNDERS

SCR.

6:08:58

1954

W. GUYATT

27 min.

8:34:58

 

D. WILLIAMS

 4 min.

8:11:58

1955

E.  SMITH 

SCR.

6:04:55

 

E.  SMITH

SCR.

6:04:55

1956

R.  DAVIS        W.A.

51 min.

6:34:45

 

R. MOCKRIDGE

SCR.

5:47:05

1957

S. BONNEY

36 min.

6:18:45

 

R. MOCKRIDGE

SCR.

6:06:12

1958

W. O’BRIEN

46 min.

6:24:15

 

G. GOODWIN

SCR.

5:49:35

1959

G.  DAWS

50 min.

8:08:53

 

P. ANTHONY

 6 min.

7:30:15

1960

J. SOMMER

15 min.

8:38:11

 

K. STIEFLER

SCR.

8:32:47

1961

T. ROBSON

34 min.

6:59:39

 

J. O’SULLIVAN

SCR.

6:43:02

1962

W. O’BRIEN

20 min.

7:23:12

 

J.X. McDONOUGH

 5 min.

7:11:31

1963

J. BINDING

40 min.

6:40:04

 

W. DALTON    N.Z.

SCR.

6:09:33

1964

P.  FRY

40 min.

6:26:05

 

B. WADDELL

SCR.

6:07:34

1965

W.  DOVE

28 min.

7:22:52

 

B. WADDELL

SCR.

7:11:06

1966

L. WEARNE

 8 min.

7:20:15

 

L. WEARNE

 8 min.

7:20:15

1967

G. GILMORE    TAS

SCR.

7:14:07

 

G. GILMORE   TAS

SCR.

7:14:07

1968

R.  CROWE     NSW

18 min.

6:21:06

 

B. WADDELL

SCR.

6:12:33

1969

B. FARMER

30 min.

6:53:55

 

K. HOOLE    NSW

SCR.

6:25:16

1970

M. GIRAMONDO

46 min.

6:37:52

 

K. OLIVER    NSW

SCR.

6:03:25

1971

B. CLARK

20 min.

8:56:20

 

H. CLARKE

SCR.

8:36:20

1972

L. SEDLEY

13 min.

7:15:44

 

F. ATKINS      TAS

SCR.

7:11:18

1973

B. CLARK

10 min.

6:32:06

 

G. WILSON

 5 min.

6:27:07

1974

J. BYLSMA

 5 min.

7:27:54

 

J. BYLSMA

 5 min.

7:27:54

1975

M. GIRAMONDO

45 min.

8:01:36

 

H. CLARKE

SCR.

7:24:24

1976

D.  ALLAN

SCR.

6:38:31

 

D.  ALLAN

SCR.

6:38:31

1977

I. GRINDLAY

32 min.

6:20:59

 

T.  STACEY

SCR.

5:53:03

1978

D.  SHAW

 4 min.

6:50:24

 

T.  STACEY

SCR.

6:46:24

1979

D.  ALLAN

SCR.

7:06:48

 

D.  ALLAN

SCR.

7:06:48

1980

J.  HINE      AMATEUR

30 min.

6:02:34

 

W. HILDRED

SCR.

5:37:10

1981

P.  COX          N.Z.

10 min.

6:20:46

 

D.  ALLAN

SCR.

6:16:54

1982

D.  ALLAN

SCR.

6:32:31

 

D.  ALLAN

SCR.

6:32:31

1983

A. LINDSAY

40 min.

6:30:08

 

T. HAMMOND

SCR.

6:00:25

1984

P. BESANKO

SCR.

6:36:43

 

P. BESANKO

SCR.

6:36:43

1985

B. LEACH      NSW

30 min.

6:18:09

 

T. HAMMOND

SCR.

6:01:02

1986

M. LYNCH

SCR.

6:36:56

 

M.  LYNCH

SCR.

6:36:56

1987

P. RUGARI    TAS

SCR.

6:32:50

 

P. RUGARI    TAS

SCR.

6:32:50

1988

B.  BURNS

SCR.

7:18:59

 

B.  BURNS

SCR.

7:18:29

1989

P. BESANKO

SCR.

6:49:19

 

P. BESANKO

SCR.

6:49:19

1990

R. JORDAN    NSW

42 min.

5:49:33

 

D.  WOODS

SCR.

5:12:26

1991

A. STIRLING

SCR.

7:15:45

 

A. STIRLING

SCR.

7:15:45

1992

P. BESANKO

SCR.

7:01:28

 

P. BESANKO

SCR.

7:01:28

1993

D.  WOODS

SCR.

7:36:08

 

D.  WOODS

SCR.

7:36:08

1994

G. PARSONAGE   WA

SCR.

7:20:04

 

G. PARSONAGE  WA

SCR.

7:20:04

1995

B. McAULIFFE

60 min

6:34:35

 

M.  WUST     GER

SCR.

5:39:27

        

MASS START

   
        

1996

C.  WHITE

BGO

6:44:16

    

1997

D. SCHNIDER

SUI

6:17:54

    

1998

B. HEIRWEGH

BEL

7:20:56

    

1999

J.  DREW

WBL

6:42:51

    

2000

H. CLARKE JR.

CAR

7:34:36

    

2001

D. McKENZIE

ITA

7:01:55

    

2002

J.  DREW

WBL

6:09:57

    

2003

S. GERRANS

CAR

6:47:38

    

2004

W. WALKER

BWK

7:59:22

    

2005

J. LJUNGBLAD

SWE

7:29:21

    

2006

R. McLACHLAN

ACT

7:54:15

    

2007

T. DECKER

BGO

7:15:15

    

2008

Z. DEMPSTER

BGO

7:18:15

    

2009

J. PEARSON

NSW

6:28:25

    

2010

R. POLLOCK

NSW

7:49:40

    

2011

J. PEARSON

NSW

7:24:14

    

2012

F. GOESINNEN

NED

7:00:23

    

2013

S. HORGAN

N.Z.

6:32:12

    

2014

O. KENT-SPARK

GEE

7:00:21

 

WOMEN

  

2015

S. SUNDERLAND

W.A.

7:27:29

 

L. HANSON

VIC

7:50:57

2016

N. ELLIOTT

BWK

6:38:55

 

T. FABRY/F. YARD

VIC/QLD

7:45:56

2017

N. ELLIOTT

BWK

6:34:23

 

E. NOLAN

W.A.

7:38:59